Dudek: Jak reanimować samorząd

Antoni Dudek Za nami wybory samorządowe. Można i trzeba na nie patrzeć jako na ważne wydarzenie odzwierciedlające obecny układ sił politycznych. Takich analiz powstało już sporo. Znacznie mniejszą uwagę zwrócono jednak przy tej okazji na pogłębiający się kryzys polskiej samorządności. I nie chodzi tu wyłącznie o pełzającą centralizację…

Czytaj dalej

krytykapolityczna.pl: Gmina i powiat na swoim, czyli lokalna energia na niespokojne czasy

W czasach spokojnych rozproszone źródła energii oparte na odnawialnych zasobach zapewniają czyste powietrze i chronią klimat przed szkodliwymi emisjami, równocześnie pozwalając podmiotom lokalnym oszczędzać, a nawet zarabiać na produkcji prądu i ciepła. W warunkach konfliktu politycznego wzmacniają siłę przetargową samorządów wobec władzy centralnej, w razie…
Czytaj dalej

Tomasz Pawłuszko: Polskie imaginarium geopolityczne

W kilkanaście lat po wejściu Polski do Unii Europejskiej ukształtowała się nad Wisłą debata geopolityczna nad kierunkami polskiej polityki zagranicznej. W tym tekście przedstawię zarys jej kierunków oraz ich założeń intelektualnych. Na koniec przedstawię kilka nieoczywistych wniosków.
Czytaj dalej

Przywrócić strefy wpływów, oddać Rosji kraje bałtyckie

Zdaniem byłego analityka Pentagonu i eksperta w dziedzinie bezpieczeństwa i Europy Wschodniej, podobnie jak porozumienie jałtańskie z 1945 roku globalna strefa wpływów między Stanami Zjednoczonymi, Rosją i Chinami może odnieść podobny sukces dla całego świata. W związku z tym postuluje on m.in. wyrzucenie z NATO…
Czytaj dalej

Edwin Bendyk: Polska zawsze była półperyferyjnym krajem. Nie jest w stanie programować swojego rozwoju

Zawsze byliśmy krajem półperyferyjnym, to znaczy mieliśmy ograniczoną zdolność do projektowania swojego rozwoju, w dużej mierze ze względu na niewielkie zasoby kapitału i know-how. Było tak zawsze, nawet w czasach jagiellońskich. Obecny rząd myśli niestety, że możemy być znacznie bardziej podmiotowym państwem, abstrahując od realnych…
Czytaj dalej

Stanisław Szultka: W kierunku uczących się regionów

Przez ostatnie dwie dekady polskie województwa przeszły drogę wdrażania rozmaitych, stosowanych wcześniej w Europie Zachodniej mechanizmów budowania regionalnej innowacyjności. Jeśli chcemy dziś, by nasze regiony dołączyły do grona najbardziej rozwiniętych w skali UE, wzorowanie się na innych już jednak nie wystarczy. Potrzebujemy transformacji z bycia naśladowcami do stania się pionierami, którzy przy wykorzystaniu dotychczasowych doświadczeń…
Czytaj dalej

Inwestycyjne koło zamachowe

Piotr Krzystek: Stanęliśmy przed trudnym wyborem – albo remontujemy wszystko co możemy, wydając unijne dofinansowanie. Albo ryzykujemy utratę setek milionów złotych z UE. Zdecydowaliśmy się inwestować. Dziś mogę powiedzieć, że to się sprawdziło.
Czytaj dalej

weszlo.com: Wybory w ZZPN – pięć najśmieszniejszych momentów

Uwielbiamy wybory, naprawdę. Zazwyczaj to są prawdziwe żniwa dla śmieszków, nawet przy walce o amerykańską prezydenturę można było spokojnie pożartować sobie o tym, że w Alabamie Kukiz tuż za Hołownią. Mamy wrażenie, że pamiętne wybory w PZPN-ie, gdy piłkarska Polska odkrywała w czasie rzeczywistym moc…
Czytaj dalej